dnes je 16.7.2024

Input:

On-line ukázková hodina - Základní škola - Přírodověda, přírodopis, ekologie - Co teď kvete (konec července)

31.7.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.1.101
On-line ukázková hodina – Základní škola – Přírodověda, přírodopis, ekologie – Co teď kvete (konec července)

Mgr. Kateřina Průšová

Zdravím,

posílám vám třinácté pokračování procházkového rozhlížení po okolí. Počasí se trochu umoudřilo a už je dny počasí na plavky, bazén a cachtáníčko. Občas se z vody ale musí vylézt a slunit se. No a na lehátku, se slaměným kloboukem na hlavě a pěkně studenou limonádou, se budeme rozhlížet po zahradě. Tentokrát se podíváme, co kvete kolem, nejen na okrasu, ale i k jídlu.

Pokud některé květy najdete a vyfotíte, pošlete mi obrázky.

Přeju vám všem, aby pěkné, letní, koupací počasí vydrželo co nejdéle.

Katka P. a Berka

Rozkvetlé zahrady

Hortenzie

Pokud se hortenzii dobře daří, může to být i větší keřík s velkými listy. Má ráda vlhko a přistíněnou polohu. Květy jsou uspořádané do barevných balonků, rozházených po celé rostlině. Nejčastěji bývají růžové. Mohou být i modré, není to ale jiný druh, jen trocha chemického kouzlení. Růžovou hortenzii přebarvíme na modro tím, že ji budeme v zálivce zásobovat hliníkem.

https://www.ireceptar.cz/zahrada/hortenzie-na-zahradce.html

Juka

Na zemi růžice úzkých, dlouhých, špičatých šedozelených listů, ze středu tlustý dlouhý stonek a na něm, jako plamen svíčky, spousta smetanově bílých zvonkovitých květů.

https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/clanek/exoticka-juka-vynika-i-na-ceskych-zahradach-196809

Plamenka

Vysoká asi ke kolenům, na vrcholku stonku chomáč květů v barvě od bílé přes růžovou, červenou až do fialové, někdy v kombinaci barev, třeba bílé, červeně proužkované.

https://botany.cz/cs/phlox-paniculata/

Zahradní zvonky

Bílé, růžové, fialové zvonky různých velikostí. Daří se jim spíš ve stínu, kde je dostatek vody.

https://www.floranazahrade.cz/barevne-zvonky/

Hosta / bohyška / funkie

Květy nejsou zrovna nápadné, bílé nebo světle fialové zvonky. Rostlina upoutá velkými oválnými listy v různých odstínech zelené, často s panašováním (znamená to, že na některých částech listu se ztrácí zelené barvivo a okraje jsou světlé – bílé, žluté).

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jedinecna-rostlina-okrasna-listem-ma-troji-jmeno-hosta-bohyska-funkie.html

Monarda/zavinutka

Trochu podobná bodlákům - bambulka z květů, nahoře červená rozčepýřená chocholka, ale není pichlavá. Celá rostlina pěkně voní. Léčivá rostlina severoamerických indiánů.

https://www.dumazahrada.cz/zahrada/rostliny/25429-monarda-indianska-kvetina-s-lecivymi-ucinky/

Květinky (trochu) kopretinového vzhledu

To, čemu řekneme květ, je správně květenství = spousta květů.

Uprostřed je očko, tvořené drobnými květy, ze kterých budou semínka. Kolem jsou jazýčky / plamínky z květů pěkných barev, z těch semínka nebudou, jsou na okrasu a lákání včel a čmeláků.

Gazánie

Tmavší očko uprostřed a kolem hnědé, oranžové, žluté nebo bílé jazýčky. Někdy třeba proužkované od středu k okraji v kombinaci několika barev. Gazánie kvetou jenom na přímém slunci, při zastínění se zavírají.

https://www.ireceptar.cz/zahrada/zarive-gazanie-lze-pestovat-jako-letnicky-nebo-uchovat-pro-dalsi-rok.html

Měsíček

I když se jmenuje měsíček, vypadá jako malé sluníčko. Bývá ve žluté nebo oranžové barvě, očko uprostřed je tmavší. Je to léčivá rostlina, když je něco naší kůži, měsíček to napraví.

https://www.magazinzahrada.cz/vypestujete-si-doma-mesicek-lekarsky-uzitecnou-lecivku/

Krásenka

Krásenka je zářivá a nepřehlédnutelná kráska. Žluté očko a kolem bílé, růžové nebo fialové plamínky. Je nenáročná. Nejen, že o ni není potřeba nijak pečovat, ale sama se postará o to, abychom se s ní setkali i příští rok. Přesévá se vlastními silami - po odkvětu se semínka vysypou kolem, v půdě přečkají zimu, na jaře samostatně raší a rostou.

https://www.ireceptar.cz/zahrada/krasenka-je-letnicka-ktera-zahradu-zkrasli-snadno-a-rychle.html

Něco k jídlu

Paprika

Malé, bílé, pěticípé hvězdičky květů a z nich papriky na jídlo nebo pálivé – na koření

https://www.zahrada-cs.com/foto/cz/63003/

Rajčata

Rajčata kvetou žlutými hvězdičkami, podobnost květů paprik, rajčat a také následujících lilků a brambor je dána jejich příbuzností. Všechny řadíme do skupiny lilkovitých rostlin.

Můžeme si pochutnávat na plodech červených, růžových nebo žlutých, nebudeme ale jíst ty nedozrálé, zelené, protože obsahují (jak to u lilkovitých bývá) jedovaté látky.

U rajčat (ale i jinde) se setkáváme se spory o to, jestli jsou ovoce nebo zelenina. Ve skutečnosti neexistuje žádná jakkoli definovaná botanická kategorie zelenina. Spory vychází z kuchyňských dohadů, není tedy důvod se tím příliš zabývat.

https://www.blanokridlivpraze.cz/rostliny/detail/?rosId=208

Lilek / baklažán

Tentokrát jsou květy fialové, také pěticípé hvězdičky, plody jsou temně fialové, bíle/fialově žíhané nebo celé bílé. Rostlina má velké listy a ostré trny. Potřebuje spoustu vody.

http://www.e-herbar.net/main.php?g2_itemId=13457

Brambory

Tyhle hvězdičky jsou bílé, brambory jsou zase z rodiny

Nahrávám...
Nahrávám...