dnes je 22.5.2024

Input:

On-line ukázková hodina - Základní škola - Přírodověda, přírodopis, ekologie - Procházka na začátku února

10.2.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.1.121
On-line ukázková hodina – Základní škola – Přírodověda, přírodopis, ekologie – Procházka na začátku února

Mgr. Kateřina Průšová

Zdravím vás všechny, posílám vám třicáté druhé pokračování procházkového rozhlížení po okolí. Sníh roztál, ani Berkovi se do bláta a studené vody nechce. Doufejme, že se sníh zase rychle vrátí, zatím se budeme zase rozhlížet doma, co kvete kolem oken.

Přeju vám všem, ať je sluníčka dost, rychle zase napadne sníh, pak jsou zimní procházky nejkrásnější.

Katka P. a Berka

Kvetoucí rostliny doma v pokoji

Orchideje

Orchideje pochází z cizích zemí, proto mají jen málokdy česká jména, ale v domácnostech jsou celkem časté. To, jestli se orchideji bude doma dařit, záleží především na denní teplotě v místnosti přes zimu. Teplota přes noc by měla vždycky ještě o 4-6 stupňů poklesnout. Než vyrazíte na nákup orchidejí, vyberte si druh, pro který máte doma podmínky – odměnou vám bude exotická krása květů. Pěstují se na světlém místě, kam ale nepraží prudké slunce.

- V běžné domácnosti je přes den v zimě 20-25 stupňů:

To jsou v kombinaci s troškou studeného zimního sluníčka celkem špatné podmínky, se kterými si poradí jen málokterá orchidej. Pořiďte si nějakou teplomilnou:

  • Phalaenopsis (čte se to falenopsis) / můrovec

To je nejspolehlivější a nejoblíbenější orchidej. Prodává se všude a není těžké ji získat. Má krásné, velké květy a širokou škálu barev od bílé přes žlutou k růžové, často s kombinací tmavšího středu. Zalévá se převařenou vodou, nemá ráda vápník.

https://zahradnickakucharka.cz/murovec-nenarocna-orchidej/

  • Vanda

Náročná a krásná orchidej, která ale při troše péče v teplé domácnosti celkem prospívá. Velké, modrofialové květy. Nemá květináč, nekoření v zemině. Často se prodává zavřená ve velké skleněné váze. To je proto, že potřebuje velkou vlhkost (musela by se bez té vázy každý den rosit kropítkem).

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-orchideje-tentokrat-vanda

  • A už žádná jiná.

Jiným orchidejím se teplým pokojem nezavděčíte.

- V chladnějších místnostech (třeba světlá chodba), kde je v zimě přes den 18–20 stupňů se daří dobře většině ostatních orchidejí, jsou tam spokojené a pravidelně kvetou:

  • Cattleya a Laelia

Jsou si podobné. Mají velké květy s trumpetkou uprostřed. Nejsou nijak moc náročné, když dodržíme teplotu a samozřejmě (jako u všech orchidejí) vlhkost vzduchu.

https://www.dreamstime.com/photos-images/catleya-orchids.html

  • Dendrobium / stromobytec

Velmi silný stonek, hodně tlustý. Spousta velkých květů v patrech nad sebou na střídačku s listy.

https://www.crocus.co.uk/plants/_/dendrobium-spring-dream-gx-apollon-pbr/classid.2000028201/

  • Onicidium

Veliká spousta drobných, nejčastěji žlutých květů. Velmi častá orchidej.

https://www.living4media.com.au/images/12223916-Onicidium-flexuosum-orchid

  • Paphiopedilum / pantoflíček / střevíčníkovec

Velké listy dole v růžici, z prostředka vyrůstá stonek bez listů a na něm veliký kvítek ve tvaru střevíčku. Květ má vespod lodičku a nad ní tři květní lístky (jeden nahoru, dva do stran).

https://en.wikipedia.org/wiki/Paphiopedilum

  • Miltonie / macešková orchidej

Velké (dlaň bez prstů) květy s lehkou vůní, nejčastěji růžové nebo fialové, hodně podobné macešce. Úzké, dlouhé, špičaté listy se v nepříznivých podmínkách skládají do harmoniky.

https://www.idnes.cz/hobby/domov/maceskovita-orchidej-vam-pokvete-cele-tydny-i-v-panelaku.A091119_232157_hobby-domov_mce

Další kvetoucí krásky

I když se to bude zdát jako podezřelá myšlenka, rostliny kvetou tím víc, čím hůř se jim daří. Vysvětlení je jednoduché. Když ubohá rostlina usoudí, že se blíží Armagedon, pomýšlí na zachování svého druhu pomocí semínek. A tak začne vyrábět květy. Pravda je, že to nefunguje stoprocentně, takže zalévat a hnojit budete muset, aby bylo ty květy z čeho vyrobit, přesto rozmazlené rostliny v báječných podmínkách tvoří jen huňaté listy a ani je nenapadne udělat vám radost třeba i malým kvítečkem.

Hvězdník / amarilis

Úzké listy vyrůstají z mohutné cibule (velikost pomeranče). Květy jsou obrovské zvonky (stránka sešitu A5), v bílé, růžové, červené barvě. Je jedovatá, ale krásná.

https://www.magazinzahrada.cz/amarylis-jedovata-kralovna-cibulovitych/

Pokojová/ usambarská / africká fialka / Pavlínka

Chlupaté, dužnaté listy do srdíčka vyrůstají do růžičky z jednoho místa. Květy velikosti pětikoruny od bílé přes růžovou až do fialové. Je to velmi oblíbená a poměrně odolná pokojová rostlina, šlechtí se nejen různé barvy květů, ale také různě strakatě panašované (zelené, žlutě žíhané) listy.

https://ceskykutil.cz/clanek-10495-africka-fialka-santpaulia-usambarska-fialka

Spathiphyllum / lopatkovec / toulcovka

Mohutná růžice tmavě zelených listů. Oválné bílé nekvěty (to bílé je správně listen a květy jsou žluté, ve válečku uprostřed) na dlouhém stonku bez listů. Nezničitelná domácí rostlina, která velmi ochotně kvete. Když se zapomene zalít, svěsí listy, vypadá zničeně, tím vás upozorní, že ji máte zalít. Potom se zase vzpamatuje.

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/lopatkovec-toulcovka-spathiphyllum-tropicka-rostlina-odolna.html

Anthurie / toulitka

Podobná předchozímu lopatkovci, ale červený, voskově lesklý a pevný listen se žlutým válečkem květů uprostřed. Častá květina ve vázaných kyticích. Tuhé a pevné listy.

https://www.nasezahrada.com/anturie-a-pestovani-jihoamericke-krasky/

Kolopejka / kalanchoe

Oblíbená malá domácí květina, dužnaté listy do růžice a spousta malých květů od bílé, přes žlutou, k růžové a červené. Moc se nezalévá.

https://www.ireceptar.cz/zahrada/kolopejka-kalanchoe-nenarocna-kvetouci-pokojovka-vam-zlepsi-naladu.html

Tořivka

Má dvě varianty:

  • Dlouhé stonky s chlupatými

Nahrávám...
Nahrávám...