dnes je 24.5.2024

Input:

On-line ukázková hodina - Základní škola - Přírodověda, přírodopis, ekologie - Procházka v polovině ledna

17.1.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.1.119
On-line ukázková hodina – Základní škola – Přírodověda, přírodopis, ekologie – Procházka v polovině ledna

Mgr. Kateřina Průšová

Zdravím vás všechny, posílám vám třicáté pokračování procházkového rozhlížení po okolí. Napadl konečně sníh, krajina je jako z pohádky, je ale dost zima, možná se nám povede zůstat v pokoji za oknem, tentokrát budeme koukat, kde co lítá.

Přeju vám všem, ať snížek vydrží dlouho,

protože zasněžená krajina je prostě krásná

Katka P. a Berka

Za oknem – ptáci na krmítku

Konečně nám přistála sněhová nadílka. Pro nás je to veliká krása, ale pro volně žijící zvířata je to velice náročné období, musí najít dostatek potravy, ale ta je schovaná pod studenou závějí. Proto se stahují k lidským obydlím, do měst a vesnic, kde je tepleji než na otevřené krajině a snadněji se tu najde něco k jídlu. Na krmítku a kolem něj začíná být rušno. Přisypeme větší dávku semínek, to nám dá možnost lépe se na ptačí návštěvníky podívat.

Co asi uvidíme:

Holub

Holuby asi u krmítka rádi nevidíme. Přesto určitě přiletí. Jejich krmení je zakázáno. Žijí v hejnech. Přesto (na jejich obranu) je dobré říct, že jsou to ptáci vynikající svojí věrností partnerovi a mláďatům. Tvoří dlouhodobé stálé páry. Samička od holuba se jmenuje holubička (ne hrdlička – to je jiný živočišný druh). Samičku od samečka je obtížné poznat. Podstatou holubí pošty je, že vezmou mamku od mláďátek, odvezou ji někam daleko a ona potom honem rychle přiletí zpátky k hnízdu.

https://www.naturfoto.cz/holub-domaci-fotografie-24974.html

Hrdlička

Bude se nesměle procházet pod krmítkem. Je s holubem příbuzná, ale nepatří k sobě – sameček i samička jsou oba hrdličky. Oba mají stejné zbarvení, k nerozeznání. Mají světlou, hnědě béžovou barvu a za krkem tmavý proužek. Žijí v párech, někdy zůstávají starší mláďata blízko rodičů. Netvoří velká hejna. Většinou někde posedávají dvě hrdličky v páru.

https://www.naturfoto.cz/hrdlicka-zahradni-fotografie-27237.html

Sýkora koňadra

Naše nejčastější sýkorka. Velká jako vrabec, černá hlavička, žluté bříško. Samečci mají středem bříška (od krku až dolů mezi nožky) silný černý pruh. Samičky a mláďata mají jenom slabý černý proužek asi do půlky bříška. Vezmou si semínko a letí si ho někam sezobnout.

https://www.naturfoto.cz/sykora-konadra-fotografie-326.html

Sýkora modřinka

Pidisýkorka, mrňous v krásných barvách. Světle modrá čepička, bílá hlavička, černý proužek přes oko, černý zobáček. Žluté bříško, křídla do modra.

https://www.naturfoto.cz/sykora-modrinka-fotografie-18367.html

Zvonek

Velikost vrabce, silný, světlý zobáček. Žlutozelená barva. Hašteřiví ptáci. Přilétá jich na krmítko několik, jeden si sedne do krmítka a odhání ostatní, aby se tam nikdo nedostal. Sám si ani nestihne zobnout semínko, má spoustu práce s plašením všech kolem. Občas ho některý zvonek odežene a nastoupí místo něj. Plaší ostatní, sám si nezobne.

https://www.naturfoto.cz/zvonek-zeleny-fotografie-329.html

Nadělají u toho spoustu moc pěkného čiřikání.

https://temata.rozhlas.cz/zvonek-zeleny-7970659

Vrabčáci

Vrabce není třeba představovat, poznáme je. Když se ale mrkneme důkladněji, je mezi nimi trochu rozdíl, nejsou všichni stejní. Je to tím, že samička vypadá jinak než samec, a kromě toho nám tu létají dva druhy vrabců.

  • Vrabec domácí

Samička je nenápadně hnědě zbarvená, samec má tmavě hnědá záda, světle šedé bříško a tmavší, šedou čepičku. Žádné výraznější skvrny.

https://www.naturfoto.cz/vrabec-domaci-fotografie-18615.html

  • Vrabec polní

Samička i samec jsou si podobní. Oba mají hnědá záda, světle šedé bříško, bílé tváře s černým puntíkem a tmavě hnědou čepičku.

https://www.naturfoto.cz/vrabec-polni-fotografie-27510.html

Kosáci

Černý samec se žlutým zobákem a žlutým kroužkem kolem oka. Hnědá samička. Mají moc rádi jablka.

https://www.naturfoto.cz/kos-cerny-fotografie-16686.html

Stehlík

Trošku větší než vrabec, nápadná, zářivě červená skvrna kolem zobáku. Černá čepička, světlé bříško. Jasně žluté proužky na křídlech.

https://www.naturfoto.cz/stehlik-obecny-fotografie-27241.html

Brhlík

Ptačí akrobat, umí šplhat nahoru (na tom nic moc není), ale i hlavou dolů (a to jen tak někdo neumí). Velikost vrabce, šedomodré peří na hlavě a zádech, krk a bříško rezavé. Černý pásek přes oko, dlouhý, úzký zobáček.

https://www.naturfoto.cz/brhlik-lesni-fotografie-23008.html

Červenka

Trošku menší než vrabec, světle hnědá barva, oranžová náprsenka.

https://www.naturfoto.cz/cervenka-obecna-fotografie-7056.html

Hýl

Trochu větší než vrabec. Silný, černý zobák, černá čepička, šedivá záda. Samička má šedohnědé bříško, samec je od zobáku až po bříško zářivě červený.

https://www.naturfoto.cz/hyl-obecny-fotografie-20916.html

Pěnkava

Velikost vrabce, šedivá hlava a zobáček, rezavé tváře a bříško. Černobíle proužkovaná křídla. Zimují u nás jen samečci, holky létají na zimu do teplíčka k moři.

https://www.naturfoto.cz/penkava-obecna-fotografie-23391.html

Strakapoud

Velikost kosa, mohutnější hlava. Černobílý, strakatý. Červená čepička (u samečka), červený zadeček.

https://www.naturfoto.cz/strakapoud-maly-fotografie-20792.html

Dlask

Velikost někde v půlce mezi vrabcem a kosem. Velmi nápadně tlustý a mohutný zobák. Rezavě béžová barva. Černá skvrna kolem zobáku, černé konce křídel. Bílý proužek přes křídlo.

Nahrávám...
Nahrávám...